ul. Cechowa 44b / 30-614 Kraków / Telefon: +48 501 144 166 / e-mail: krakow@hymon.pl

Optymizery mocy

W przypadku zacienienia części paneli lub rozmieszczeni ich pod różnym kontem warto jest zainstalować optymizery mocy. Urządzenia te montuje się bezpośrednio przy panelach fotowoltaicznych a ich zadaniem jest wymuszanie pracy w punkcie mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu. Co to oznacza? Optymizer mocy ma za zadanie optymalnie obciążyć moduł PV czyli w danych warunkach oświetlenia (np. przy zacienieniu) zapewnić na wyjściu największą moc niezależnie od mocy generowanej przez pozostałe moduły w szeregu.

Mówiąc prościej, przy zastosowaniu optymizera, panel, na który pada cień produkuje maksimum mocy na jaki może sobie pozwolić w danych warunkach i nie przekłada się to na spadek mocy w całym szeregu modułów. Bez optymizerów sytuacja wygląda następująco: cień padający na panel zmniejsza jego produkcję mocy w konsekwencji czego cały system generuje mniejszą moc.

Ważne jest, że optymizery nie odcinają całkowicie zacienionych lub uszkodzonych paneli. Do tego służą diody bocznikowe, które montowane są w standardzie z każdym panelem.

Kiedy zamontować optymizery mocy?

Każdy optymizer to dodatkowy koszt do naszej instalacji. Istnieją jednak okoliczności, w których warto zainstalować optymizery do paneli PV.

Rozsądnym jest montaż optymizerów na dachach o skomplikowanej konstrukcji gdzie w ciągu dnia panele są nasłonecznione w nierównym stopniu.

Kolejną sytuacją przemawiająca za instalacją optymizerów jest lokalizacja przy modułach PV kominów lub innych elementów dający czasowy cień na panele, montaż optymizerów pozwoli uniknąć spadku mocy na całej instalacji.

Czasem może się zdarzyć, że do starej instalacji zostają domontowane dodatkowe panele o większej mocy, w takim przypadku należy zainstalować optymizery alby uniknąć sytuacji, w której panele mocniejsze pracują z mocą paneli słabszych