ul. Cechowa 44b / 30-614 Kraków / Telefon: +48 501 144 166 / e-mail: krakow@hymon.pl

Panele fotowoltaiczne

Obecnie najkorzystniejszym i najbardziej ekologicznym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej jest eksploatacja promieni słonecznych. Systemy PV (ang. photovoltaic) do pozyskiwania energii słonecznej znane są od dziesiątek lat. Montaż elektrowni słonecznej nie tylko wpłynie na poprawienie się jakości środowiska naturalnego ale również pozwoli obniżyć rachunki za prąd. Energetyka słoneczna wykorzystywana jest coraz powszechniej. Wiąże się to, między innymi z prawie 200-krotnym spadkiem cen w latach 1977-2015, rosnącą świadomością ekologiczną oraz wzrostem cen energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł.

Jak z promieni słonecznych wytworzyć prąd?

Jednym z najważniejszych elementów całej instalacji solarnej są panele fotowoltaiczne. Składają się one z szeregowo ułożonych ogniw solarnych wykonanych z krystalicznego krzemu. To jeden z najczęściej występujących pierwiastków na naszej planecie. Właściwości fizyko-chemiczne krzemu sprawiają ze najmniejsze cząsteczki światła jakimi są fotony, zostają przez niego zaabsorbowane. Pod wpływem fotonów następuje ruch elektronów, przemieszczenie ładunków elektrycznych powoduje pojawienie się różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego. Tak powstały prąd stały (DC) przekazywany jest do inwertera gdzie zostaje przetransformowany na prąd zmienny (AC) i teraz już spokojnie może płynąc do naszych gniazdek.

Ciekawostka: Ogniwa solarne wykorzystywane są przede wszystkim w technice kosmicznej ze względu na długą żywotność, gwarantowaną na 25 lat oraz bezobsługowość.

Usytuowanie instalacji fotowoltaicznej.

Właściwe usytuowanie instalacji fotowoltaicznej jest kluczem do sukcesu w pozyskiwaniu energii słonecznej. Ważne jest aby na panele słoneczne nie padał cień. Zacienienie nawet małego kawałka panelu powoduje spadek jego produktywności.

Kolejną ważną kwestią przy montażu paneli fotowoltaicznych jest ich kąt nachylenia. Instalacja solarna jest najbardziej wydajna gdy kąt nachylenia wynosi 30-40°, a panele skierowane są na południe.

Chętnie doradzamy swoim klientom gdzie najlepiej zamontować ich instalacje solarne aby były jak najbardziej produktywne.